تاریخچه پیدایش درب اتوماتیک

تاریخچه پیدایش درب اتوماتیک

تاریخچه پیدایش درب اتوماتیک

امنیت و آسایش جزو عواملی می باشد که احساس نیاز را در انسان به وجود می آورد و اگر انسان نیازی را حس نماید، برای رسیدن به آن هرکاری انجام می دهد.
با گسترش شهرها و تکنولوژی ها، نیاز به داشتن آرامش و احساس امنیت در ساختمانها بیشتر گردید. با کاهش قیمت اتومبیل و عمومی شدن آن، ظاهر ساختمانها برای جا دادن اتومبیل درون خود تغییر کردند.
موضوع تاریخچه پیدایش درب اتوماتیک و درب های اتوماتیک بزرگ یا همان در پارکینگی اتوماتیک از آغاز نیاز به هوشمندی و دانش مهندسی در ساخت و اجرا بوده تا در عین قشنگی، ایمنی مناسبی دارا باشد و همینطور به آسانی باز و بسته گردد تا حتی اگر کودکی نیز بخواهد این درب بزرگ را باز کند، بتواند این کار را انجام دهد.
اما نسل اولیه درب های اتوماتیک در دهه ۷۰ میلادی به وسیله یک دانش آموز از اوهایو امریکا اختراع گردید. این دانش آموز در زمان کوتاهی با دادن آگهی در یک روزنامه محلی ۱۳ دستگاه درب اتوماتیک خود را فروخت. این مسئله آغاز کار شرکت در زمینه تولید درب اتوماتیک گردید که با در نظر گرفتن احتیاج مشتریان تأسیس گردید.
در مورد تاریخچه پیدایش درب اتوماتیک باید گفت اولین سری درب های اتوماتیک از نوع هیدرولیکی بودند که ایمنی و آرامش را برای مشتریان تأمین می کردند. ولی قیمت آنها بسیار گران بود و تنها افراد پولدار جامعه توان خریداری جک های درب اتوماتیک را داشتند.
با طی شدن سالها و شکل گیری شرکتهای مختلف در ساخت سیستم درب های اتوماتیک، رقابت شرکتها منجر گردید که مهندسین به فکر کاهش بهای تمام شده این محصول و گسترش استفاده آن بیفتند. این چنین بود که درب اتوماتیک الکترومکانیک روانه بازار گردید و بسیار بر هزینه ساخت آن تأثیر داشت.درمانگاه امام خمینی فلاورجان

پیدایش ایده درب های اتوماتیک را مربوط به ۲۰۰۰ سال پیش در یونان می دانند .هرون دانشمند یونانی است که ایده ها و اختراعات بسیاری داشت مثل استفاده از نیروی بخار ، عروسک رقاص ، تجهیزاتی برای بلند کردن اشیاء سنگین ، درب اتوماتیک و … .اکتشاف یکی از طرح های هرون در سال ۱۶۶۸ میلادی پیش درآمدی شد برای اختراع موتور بخار پیستونی در سال ۱۷۶۵ به وسیله توماس والت

نکاتی نیز در مور در اتوماتیک وجود داشت ، هرون دریافته بود که با استفاده از گرمای آتش معبد می توان با فشار حاصل از تبخیر آب در ظرف های برنجی و پمپاژ آب به ظرفی دیگر وزنه ای را که به وسیله طناب و قرقره به درب معبد متصل است فعال نمود ، او استفاده از درب اتوماتیک را برای تمام درب های اصلی شهر مطرح کرده بود .

پس از دوران رنسانس و کشف آمریکا و سرعت گرفتن پیشرفت بشر نیاز به امنیت و راحتی باعث نوآوری های بسیار شد در این بین افرادی هم به فکر خودکار کردن دربها بودند .

اما درب های اتوماتیک به سبک امروزی از سال ۱۹۵۴ میلادی وقتی که لی هیت و دی هورتن آمریکائی اقدام به ساخت در اتوماتیک با استفاده از سیستم هیدرولیک کردند به وجود آمدند .

درب اتوماتیک لولائی نیز در همین دهه به خواست یک معلول جسمی از یک مهندس مکانیک برای اتوماتیک کردن درب آپارتمانش اختراع شد ، او با استفاده از یک بازوی هیدرولیکی ساده توانست این کار را انجام دهد این تکنیک هنوز برای درب های اتوماتیک مورد استفاده قرار می گیرد . نقص کلی سیستم هیدرولیک هزینه بسیار زیاد برای ساخت و تعمیر و نگهداری آن بود که درب های اتوماتیک را در زمره کالاهای لوکس قرار میداد

با گسترش استفاده از موتورهای الکترومکانیک این تکنولوژی در درب های اتوماتیک و همچنین در اتوماتیک کرکره ای و  در اتوماتیک پارکینگ یا در اتوماتیک پارکینگی مورد استفاده قرار گرفت و باعث پیشرفت روز افزون آن و تبدیل شدن درب های اتوماتیک به یک صنعت شد تا جائی که امروزه درب های اتوماتیک و در اتوماتیک شیشه ای یکی ملزومات مهم ساختمان ها هستند
شرکت میناجان اسپادانا از سال ۱۳۸۲ تا به امروز جز اولین های صنعت درب اتوماتیک در اصفهان بوده و هست و با هدف رضایت مندی مشتریان گرامی از قویترین های خدمات پس از فروش و گارانتی در این امر به حساب می آید.

بدون دیدگاه

گذاشتن دیدگاه