نمای اسپایدر

معرفی نمای اسپایدر

با گسترش فن آوری و دانش بشری در صنعت ساختمان و توجه روز افزون معماران و طراحان به خلق نماهای زیباتر و در عین حال سبک تر و کاربردی تر ، پس از آزمایش نماهای مختلف نماهای مدرن اسپایدری را به دنیای ایده ها و طرح های خود وارد نمودند .

این نما پس از نمای فریم لس و همچنین کرتین وال ، جدید ترین و کارآمد ترین نوع نما های شیشه ای محسوب می گردد .

 

مزایا :

حذف کامل فریم ها ، بازتاب یکپارچه ، ایزولاسیون و ایمنی بالا ، امکان انتخاب شیشه (در ابعاد بزرگ ، فرمت های خم و تخت ، رنگ و طرح های گوناگون )  ،امکان انتخاب متریال و نوع استراکچر ، عدم وجود محدودیت در اجرا و …  باعث شدند تا این نمای زیبا به سرعت در تمامی شهر های پیشرفته به کاربرده شود و جایگزین نماهای قبل شود .

نماهای شیشه ای اسپایدر زینت بخش فروشگاه های بزرگ و ساختمان های تجاری و اداری و مراکز خرید می باشد.

اجزای تشکیل دهنده نمای اسپایدر

۱- شیشه :

شیشه های در ابعاد نزدیک به جام شیشه که ابتدا سکوریت و سپس لمینیت می شوند که عملیات لمینیت علاوه بر ضد ریزنده کردن شیشه، خواص عایق بودن در برابر صوت ، حرارت و اشعه Uv را به شیشه میدهد . هر کدام از شیشه ها توسط استراکچر جداگانه مهار می شوند و بار مرده ای به شیشه های پایین تر وارد نمی کنند . آستانه تحمل این شیشه ها را می توان تا آستانه شیشه های ضد اغتشاش (مقاوم در برابر ۷۰ ضربه تبر ۲٫۵ کیلوگرمی) و ضد گلوله بالا برد . شیشه های اسپایدری را می توان جهت پوشش سقف و دیواره های مختلف ( خم ، شیب دار ، کروی و… )استفاده نمود .

۲- اتصالات و بستهای اسپایدر :

اتصالات اسپایدری شامل کانکتور ، چنگک های اسپایدری ( ۴ شاخه ، ۳ شاخه ، ۲ شاخه ، تک شاخه و انواع دیگر )
روتیل می باشد . که تماما مورد آزمون های مختلف کشش و تنش قرار میگیرند . جنس این یراق آلات از فلز بسیار سخت استیل می باشد .

۳- استراکچر:

بسته به نوع طرح ، ارتفاع شیشه ها ، کاربری محل ، صرفه اقتصادی ، و …یکی از متریال های زیر پیشنهاد می گردد :
۱- مقاطع فلزی : انواع لوله و پروفیل های استیل یا آهن با پوشش استاتیک می تواند استراکچر خوب و به صرفه ای جهت استفاده در نمای اسپایدر باشد .
۲- کابل و سازه های فضایی : انواع کابل های استیل و سازه های فضایی در زیبایی نمای اسپایدر تاثیر بسزایی دارند.
۳- شیشه (فین گلس) : همان شیشه های لمینیت با بستهای مخصوص متواند حداکثر دید را در نماهای اسپایدر به وجود آورد .
پر کردن فاصله مورد نیاز در بین شیشه ها توسط نوار های سیلیکونی با مقطع H و یا چسب های تلفیقی که ضامن سلامت شیشه ها و ایزولاسیون نما می باشد.
نماهای شیشه ای اسپایدر انجام شده توسط ام. جی . اس به عنوان بهترین شاخص معماری مدرن و نماهای تک در ایران به حساب می آید . تکنیک برتر به همراه تجربه بسیار طولانی و آشنایی نزدیک با صنایع استنلس استیل و کاربرد عملی آن در نماي شيشه اي و جزو خصوصيات منحصر به فرد اين نماها مي باشد.
تلفيق اين نماهاي مدرن باسيستم درهاي اتوماتيك مي تواند طراحي وروديهاي ساختماني را متحولنمايد.